Toto zboží je možné vyzvednou pouze osobně na naší prodejně! Prodejné pouze na ZP!

Kulovnice opakovací Merkel RX.HELIX Black, r. 7x64, hl. 560mm, dřevo 2, mířidla, M15x1

85 800,00 Kč s DPH

11237221

Moderní opakovací kulovnice s přímotažným závěrem. Provedení BLACK - Pažba s pistolovou rukojetí, lícnice "Monte Carlo", rovný hřeben a pryžová botka, třída dřeva 2. Ráže 7x64, hlaveň 560 mm, s mířidly, zásobník na 3 náboje.
Základní provedení opakovací kulovnice MERKEL RX Helix s dřevěnou pažbou. Model Black je velmi oblíbené provedení, protože se jedná o všestranně lovecky použitelnou moderní kulovnice s přímotažným závěrem a ořechovou pažbou v kategorii 2, která je ergonomicky velmi dobře propracovaná a padne do ramene. Kombinuje nejmodernější dostupné technologie spolu s maximálním důrazem na bezpečnost. Samozřejmostí je možnost modulace a rychlé rozborky i sborky bez použití nástrojů. Pouzdro závěru je opatřeno integrovanou šínou pro připevnění montáže puškohledu a dalších doplňků s parametry veawer. Dostupné ráže: Mini: 222 Rem.,223 Rem., Medium: 243 Win.,6,5x55SE,270 Win.,7x64,308 Win.,30-06 Spr.,8x57JS,9,3x62, Magnum: 7mm Rem.Mag.,300 Win.Mag.
Dostupné na prodejnách:
Humpolec: Ano
Praha: Ne
Olomouc: Ne

baner2_RX-Helix_465x_--resizecrop-c465xt282

IDEA:

Je říjen roku 2007. A jak tomu po vydařeném lovu bývá, i vtomto případě se v lovecké chatě společnosti Merkel oddává skupina myslivců vášnivé diskusi. Mimo jiné i na téma zbraní a jejich významu v jednotlivých údobích. Všichni se během ní shodli na tom, že byla-li jako „královna lovecké pušky“ 20. století označována kozlice Merkel 303, podobná ikona pro 21. století zatím stále chybí. Vznikla tak myšlenka, která okamžitě přešla ve výzvu. Využijme našich znalostí, zkušeností, tradice, chuti a možností. Dostojme prvotní myšlence a výzvě: „Pánové, pojďme vyrobit loveckou zbraň pro 21. století !“

RX-Helix_chata--resizecrop-c200xt144
Náš manifest pro ideální loveckou zbraň „U lovu 21. století došlo k posunu: má být rychlejší, více univerzální a více vzrušující. Ideální lovecké zbraně se musí přizpůsobit modernímu lovu. Existuje požadavek na zbraň ideální ergonomické kombinace umožňující rychlou reakci a přesnost. Lov v současnosti nezačíná v revíru, ale již přípravou na cestu do revíru. Důležitý je uklidňující pocit bezpečí a jistoty. Ideální střelné zbraně budou slučovat to nejlepší z dostupných technologií s ohledem na maximální bezpečnost.“

BEZPEČNOST:

Bezpečnost je uklidňujícím pocitem, potom vycházíte na hon bez obav. Tento pocit přijde pouze v případě, když víte, že Vaše zbraň splňuje ty nejnáročnější bezpečnostní podmínky.

RX-Helix_rozkres1--resizecrop-c465xt441
  • šikmá záď zbraně ukrývá závěr s klasickou rotační hlavou, což je generačně nejbezpečnější způsob uzamčení

  • závěr včetně hlavy je zcela skryt a chráněn proti poškození i znečištění

  • díky jedinečnému systému RX.Helix nedochází ke klasickému nekrytému vysouvání závěru ke střelci

  • napínací páka je těsně vedle střelcovy ruky, i při přebíjení budete zbraň pevně držet, snadno a bezpečně ovládat, současně budete díky novému systému extrémně rychlí

  • patentovaný systém řízené vazby bicího kladiva dodá vždy potřebnou energii pro spolehlivou iniciaci zápalné směsi v zápalce a současně ovlivňuje bezpečné a spolehlivé vyhození nábojnice

ERGONOMIE:

  • nově vyvinutý systém kombinující přímotažný závěr s rotační hlavou umožňuje neuvěřitelně rychlé přebití bez obvykle potřebných, nepříjemných a brzdících pohybů ruky

  • nabíjecí páka umístěná přímo nad spouští vedle střelcovy ruky minimalizuje zbytečné pohyby, přehmatávání, odlícení a následnou kontrolu přebití budete neuvěřitelně rychlí

  • přímé uspořádání vycházející z tradičních pušek pro lovy v Africe zaručuje potřebnou stabilitu

  • lineární pohyb kliky je předáván závěru v poměru 1:2, to zaručuje velmi rychlé a přesné přebití s minimální prací střelcovy ruky, zapomeňte na pracné přebíjení a vychutnejte si naplno svůj lov

velice krátký pohyb závěru minimalizuje zbytečné pohyby a zrychluje přebití

RX-Helix_rozkres2--resizecrop-c465xt143
klasické přebití u opakovacích kulovnic
RX-Helix_rozkres3--resizecrop-c465xt123

PRAKTIČNOST:

Praktičnost nové RX.Helix nemá mezí. První zbraň, která byla od začátku vyvíjena jak pro pohodlný lov, tak pohodlný transport. Jedinečný Take Down systém svorníků hlavně je pýchou merklovské dokonalosti zavedené do sériové výroby v této kategorii poprvé.

Zbraň může být demontována téměř až na velikost aktovky ve třech krocích během několika sekund bez použití jakýchkoliv nástrojů.

RX-Helix_vkufru--resizecrop-c400xt359
RX-Helix_rozkres4--resizecrop-c465xt217

U zbraně lze díky systému Take Down provést velice snadnou výměnu hlavně za jinou ráži. A čištení zbraně po střelbě je naprosto dokonalé.

TECHNICKÉ PARAMETRY:

RX-Helix_rozkres5--resizecrop-c465xt210

Dostupné ráže:

Mini: .222 Rem.; .223 Rem.;
Standard: .243 Win.; 6,5x55 SE; .270 Win.; 7x64; .308 Win.; 8x57 IS; 9,3x62;
Magnum: 7 mm Rem.; .300 Win.Mag.;

Délky hlavní:

Standard: 56 cm
Magnum: 61 cm
Short: 51 cm

Celkové délky zbraně:

s hlavní Standard: 107 cm
s hlavní Magnum: 117 cm
s hlavní Short: 102 cm

Celková váha: 2,9 kg

Merkel RX.Helix

Dnes již neodmyslitelný model špičkové lovecké kulovnice z produkce německé firmy Merkel s přímotažným závěrem, která byla pojmenována RX.Helix (R – Repetier /opakovací kulovnice/, X – římská číslovka 10 /koncové dvojčíslí roku vzniku/, Helix – latinsky šroubovice /odkaz na přítažný závěr s rotací závorníku/). Kulovnice je prezentovaná jako lovecká zbraň pro 21. století.

clanekMerkelHelix_obr1--resizecrop-c465xt311

Firma Merkel obohatila kulovnicí RX.Helix současnou nabídku moderních kulovnic s přímotažným závěrem, mezi něž patří např. již legendární Blaser R93 a jeho nástupce Blaser R8, Strasser RS05 či Krieghoff Semprio. Cílem jejich konstruktérů bylo především nabídnout uživatelům snadno a bezpečně ovladatelnou zbraň s možností rychlého opakování střelby. Dalším společným znakem těchto zbraní je jejich snadné rozebrání s ohledem na přepravu.

Osobní zkušenosti s Merkelem RX Helix


BEZPEČNOST PŘEDEVŠÍM

Myšlenka nabídnout myslivcům moderní zbraň, splňující nejvyšší nároky na bezpečnost, spolehlivost a přesnost, vznikla ve firmě Merkel v r. 2007. Podle prvních ohlasů odborného tisku a střelců, kteří si kulovnici RX.Helix vyzkoušeli, se to konstruktérům podařilo. Šikmá záď pouzdra závěru ukrývá závěr s klasickým rotačním závorníkem, což je dnes jeden z nejbezpečnějších a nejrozšířenějších způsobů uzamčení. Závěr je zcela skryt a tím chráněn před poškozením i znečištěním. Klika závěru je těsně vedle střelcovy ruky, takže i při přebíjení střelec zbraň pevně drží, snadno a bezpečně ovládá a může velmi rychle opakovat. Díky umístění kliky závěru není třeba nadbytečných pohybů, přehmatávání a odlícení. Patentovaná konstrukce pantografického úderníku dodá vždy potřebnou energii pro iniciaci zápalné směsi v zápalce.


SPOUŠŤOVÝ MECHANISMUS A ZÁSOBNÍK

Závěr uzamyká rotační závorník se šesti uzamykacími ozuby ve třech řadách. Je kratší než délka náboje, díky čemuž bylo možné zkonstruovat uzavřené pouzdro závěru, takže zadní část závěru neopouští při nabíjení pouzdro. Výrobce využil u „Helixe“ závorník, který se osvědčil již u samonabíjecí kulovnice Merkel SR1. Rukojeť kliky závěru je spojena s ozubeným kolem zapadajícím do dvou ozubených hřebenů. Jeden je spojen s nosičem závorníku, druhý s tělem spušťadla. Ozubené kolo ve spojení s hřebeny umožňuje převod přibližně 2:1 ve prospěch nosiče závorníku, což přispívá k již zmíněnému rychlému přebití zbraně. Bicí mechanismus je zkonstruován tak, aby ho bylo možné bezpečně uvolnit z napnutého stavu bez manipulace se spouští. Na krku pažby je hmatník pojistky – vypouštěče, svázaný s opěrkou bicí pružiny. Při vypuštění bicího mechanismu spodní opěrka bicí pružiny ustoupí a pružina ztratí napětí. K opakovanému napnutí bicího mechanismu stačí zatlačit hmatník pojistky vzhůru. Vše probíhá naprosto tiše. Před nechtěným uvolněním bicího mechanismu jistí chod pojistky kulaté tlačítko na její horní straně. Pokud není stisknuté, tlak na pojistku směrem dolů zajistí zbraň, ale neuvolní bicí mechanismus. Odjistí se tlakem na hmatník směrem vzhůru. Manipulace s pojistkou je možná jak při zavřeném, tak při otevřeném závěru. Spoušť nemá napínáček, odpor spouště je možné regulovat. Firma nabízí zbraň s tříranným zásobníkem, který se do zbraně zasouvá zdola. K vyjmutí zásobníku ze zbraně je nutné stisknout současně hmatníky bočních záchytů na obou stranách zbraně. V budoucnu bude zbraň dodávána i se zásobníkem na pět nábojů.

clanekMerkelHelix_obr2--resizecrop-c460xt172

HLAVEŇ, PAŽBA, PŘEDPAŽBÍ

K přednostem kulovnice RX.Helix patří možnost výměny hlavně. Ta je uložena v pouzdře závěru, kde ji svírá kleština a podélně zajišťuje excentrický příčný čep. Správnou polohu hlavně zabezpečuje podélné pero. Systém umožňuje rychlé rozložení zbraně, přesné nastavení hlavně vůči pouzdru závěru a též snadnou změnu ráže. Pokud chceme rozebrat zbraň, lze to provést velmi jednoduše. Vyjme se zásobník, zbraň se otočí dolní stranou vzhůru a stiskne se tlačítko záchytu předpažbí. Po odejmutí předpažbí se objeví páčka ovládající sevření kleštiny. Jejím stisknutím se hlaveň uvolní, lze ji lehce vysunout z pouzdra závěru. Kulovnice je rozebrána na několik dílů, které lze uložit do přepravního kufříku. Jestliže máme v úmyslu změnit ráž, je nutné vyměnit i závorník. Po vyjmutí zásobníku se závěr zavře a napínací rukojeť se vrátí do přední polohy. Odejme se předpažbí a uvolní se páčka ovládající sevření kleštiny. Závorník je uzamčen v hlavni a vysune se společně s ní. Z hlavně ho lze vyjmout pootočením a následným povytažením. Výrobce dodává zbraň s americkou pažbou s jednoduchou rybinou na pistolové rukojeti. Rovněž předpažbí je opatřenoúčelnou rybinou. Pažba je zakončena pryžovou botkou.


MONTÁŽ OPTIKY

Výrobce vybavuje kulovnici RX.Helix montážní lištou systému Picatinny umožňující velmi snadné upevnění resp. sejmutí optického přístroje. Provedení relativně robustní lišty je velmi zdařilé a nenarušuje vzhled kulovnice. V praxi jsme si mohli odzkoušet sejmutí, resp. nasazení zaměřovacího dalekohledu – obojí bez sebemenších potíží. Zbraň je dodávána s klasickým naháňkovým hledím a muškou se světlovodným vláknem.


TECHNICKÉ ÚDAJE

Zbraň se dodává s hlavní ve třech délkách – 51 cm (Short), 56 cm (Standard) a 61 cm (Magnum). Celková délka zbraně s hlavní Standard činí 107 cm, hmotnost takové zbraně s prázdným zásobníkem je 2,9 kg. Kulovnice se vyrábí, resp. bude vyrábět ve třech skupinách ráží: Mini (.222 Rem., .223 Rem.), Standard (.243 Win., 6,5x55 SE, .270 Win., 7x64, .308 Win., .30-06 Sprg., 8x57 IS, 9,3x62) a Magnum (7 mm Rem., .300 Win. Mag.).


HELIX NA STŘELNICI

Při jednom z testů byl dispozici Helix v ráži .30-06 Sprg. a náboje Norma Oryx se střelou 11,7 g. Zbraň byla osazena zaměřovacím dalekohledem Swarovski Z6i 1-6x24 s osvětleným záměrným bodem. Stříleli jsme vsedě s oporou, v sériích po třech ranách, na terč ve vzdálenosti 100 m. Při střelbě jsme si vyzkoušeli, že zbraň je skutečně dobře ergonomicky řešena – všechny ovládací prvky jsou pohodlně v dosahu střelcovy ruky, odpor pojistky je přiměřený, spoušť má hladký a krátký chod. Po odstřílení několika sérií jsme mohli konstatovat, že kulovnice je velmi přesná (dobrý soustřel; rozptyl do přibližně 3 cm na 100 metrů s náboji Norma Oryx), a to i při ohřátí hlavně v případě opakované střelby. To je dobrá zpráva pro lovce na naháňkách.


ZÁVĚREČNÉ SHRNUTÍ

Kulovnice RX.Helix je kvalitní moderní univerzální lovecká zbraň, která jistě vzbudí zájem mnoha evropských myslivců. Konstruktérům firmy Merkel se podařilo splnit výchozí zadání nabídnout myslivcům přesnou, spolehlivou a lehce ovladatelnou zbraň. Systém Take Down, umožňující jednoduché rozložení na jednotlivé součásti, ocení především ti, kteří se zbraní často cestují. Trh loveckých zbraní je tak bohatší o další kvalitní zbraň z produkce špičkového německého výrobce.