Swarovski Optik Skills camp 2019

30. 9. 2019
prvni obrazek

Pár postřehů ze Swarovski Optik Skills camp 2019

Na základě pozvání od Swarovski Optik jsme byli na školení, které se týkalo představení novinek pro rok 2019 a jejich použití v praxi. Já vám z toho „školení“ napíši pár řádků a přiblížím průběh celé akce, včetně představení zmiňovaných novinek a produktů, které jsme měli možnost otestovat a vyzkoušet v praxi.

Na začátku je potřeba říci, že jsme tam rozhodně nebyli sami a našeho termínu se zúčastnilo celkem 24 obchodníků z 11 zemí střední a východní Evropy. Zmiňuji „našeho termínu“ protože tato akce, kdy Swarovski Optik zve své významné obchodníky, trvá přibližně měsíc a půl. Během této doby se vystřídají obchodníci, novináři a další hosté z celého světa.

Začíná se příjezdem do Toskánska v Itálii, v našem případě do malebného městečka Figline e Incisa Valdarno, kde jsme byli ubytováni v nádherném hotelu Villa Casagrande. Poté, co jsme se ubytovali a byli jsme již všichni na místě, mohla začít první část školení, která se týkala teoretického představení produktů Swarovski Optik.

Začátek byl věnován připravovaným akcím od Swarovski Optik pro koncové zákazníky.

  1. Akce trvá od 1. srpna 2019 do 31. října 2019, kdy k jakémukoliv nově zakoupenému puškohledu z řady Z8i dostanete balistickou věžičku zdarma. To je docela slušné lákadlo ne?
  2. Akce od 1. srpna 2019 do 31. prosince 2019 bude spíše pro ty, kteří se chystají k nákupu spektivu ATX/STX/BTX kdy budete mít na výběr buď stativ – trojnožku, nebo stativovou hlavu zdarma opět k nově zakoupenému produktu. To už také stojí minimálně za zvážení. ;-)

Druhá část byla věnována představením puškohledů Swarovski Optik, převážně určeným pro střelbu na dlouhé vzdálenosti.

Většina obchodníků z naší party určitě znala většinu představených a testovaných produktů Swarovski Optik, ale jeden neznal nikdo. Tato novinka nebyla totiž představena ani na IWA show 2019 v Norimberku a tou bych začal.

Absolutní novinkou,  která zde byla představena byl puškohled z řady Z8i

Z8i 3,5-28x50 P – dokonce i při zvětšení 28x zaujme svým mimořádně vysokým zobrazením detailů. Díky tomu je ideální na střelbu na dlouhé vzdálenosti. Je to primárně lovecký puškohled, kde lovci ocení jeho výkon, ale se skvělými rozměry a váhou. Váha puškohledu je krásných 665 g a délkou 380mm. Proto je vhodný i na dlouhé náročné lovy, nebo loveckou střelbu. Tento osvětlený puškohled je vhodný jak na přesné pozorování či obeznání zvěře, tak na střelbu na dlouhé vzdálenosti. Tím pádem je ideálním společníkem pro toho, kdo chce víc vidět!!! Puškohled je v nabídce standardně v kroužkové variantě 30 mm, nebo s variantou Swarovski rail (SR). Můžeme si vybrat ze tří osnov: 4A-I, 4W-I a BRX-I

Již nyní přijímáme předobjednávky na tento úžasný puškohled, ale termín dodání bude nejdříve v září, tak počítejte, že se k vám dostane, když to dobře půjde koncem roku 2019 ho tu máme! ;-)

Další puškohledy nám nebylo třeba nijak zvlášť představovat, ale osvěta od těch nejpovolanějších ze Swarovski Optik je vždy přínosná

puškohled Swarovski dS 5-25x52 LP,A-I detail z čela

DS 5-25x52 P – primárně lovecký puškohled, který vám zaručí přesný zásah a o to při lovu jde. Přesně zaměřit a přesně zasáhnout cíl. Kombinace inteligentní technologie a Head-Up displejem s vysokým rozlišením, který vám poskytuje všechny důležité údaje, vám pomohou v úspěšném lovu. DS promítá relevantní informace v zorném poli v reálném čase bez rozptylování a automaticky zobrazí správný cílový bod. To zahrnuje zohlednění všech klíčových faktorů, jako jsou vzdálenost, tlak vzduchu, teplota a úhel. Nevyžaduje žádné manuální nastavení. Cílový bod se počítá na základě individuálních balistických údajů pro kombinaci střelné zbraně a střeliva. Data se vkládají prostřednictvím aplikace dS Configurator a vypočtená balistická křivka se přenáší přímo do dS přes Bluetooth. Společnost Swarovski Optik poprvé spojila optické vlastnosti analogového puškohledu s klíčovými výhodami digitálního puškohledu.

DS je nabízen v kroužkové variantě s průměrem 40 mm s osnovou 4A-I nebo s SR šínoou.

Puškohled máme samozřejmě skladem a můžete se na něj přijít podívat.

X5 5-25x 56 P, X5i 3,5-18x50 P – nekompromisní přesnost pro lov na velké vzdálenosti! Pomocí balistických věžiček a pružinového systému klikání, můžete nastavit přesný bod zásahu. Díky výjimečné odolnosti ocelových součástí věžiček a silných stěn tubusu je konzistentní přesnost puškohledu X5/X5i působivá i za těch nejextrémnějších podmínek. Zasáhnout může jen to, co vidíte.  Optická dokonalost poskytovaná společností Swarovski Optik Vám umožní podrobně obeznat cíl. Praktické drobnosti jako je kroužek ukazatele zvětšení a nebo věžička paralaxy, která Vám umožní přesné nastavení v jakékoliv střelecké pozici. Záporné nastavení SUBZERO. Zvláštní situace vyžadující zvláštní řešení. Funkce záporného nastavení SUBZERO Vám umožní nastavit menší vzdálenost, než je vzdálenost nástřelu, takže můžete přesně střílet na blízké cíle. Díky této funkci budete dokonale připraveni ke střelbě na jakoukoli vzdálenost. Puškohled X5/ X5i byl navržen tak, aby splňoval ty nejnáročnější požadavky. Nabízí maximální optický výkon v celém rozsahu zvětšení. Velké zorné pole umožňuje rychlé zaměření cíle na velké vzdálenosti. Vysoká kvalita obrazu a záměrná osnova s vysokým kontrastem Vám umožňují rozpoznat každou podrobnost. Díky tomu nastavuje puškohled X5/X5i nový standard v oblasti kvality obrazu.

X5/X5i je nabízen v kroužkové variantě s průměrem 30 mm. S několika osnovami a počítáním v MRAD nebo MOA.

  • 3,5-18x50 P 0,5 cm/100m 4Wm-I+, BRMm-I+
  • 5-25x56 P 0,5cm/100 4Wm-I+, BRMm-I+, 4WXm-I+
  • 3,5-18x50 P ¼ MOA  4Wm-I+, BRMm-I+, 4WXm-I+
  • 5-25x56 P ¼ MOA 4Wm-I+, BRMm-I+, 4WXm-I+
  • 5-25x56 P 1/8 MOA PLEX-I+
kahles pro clanek k525i

Posledním představeným puškohledem byl od společnosti Kahles, který už nějakou dobu patří pod Swarovski Optik

K525i 5-25x56i – je spíše puškohled pro profesionální odstřelovače, nebo pro sportovní střelbu na dlouhé vzdálenosti. K525i kombinuje maximální optický výkon s precizní manipulací a ergonomií. Robustní puškohled pro profesionály se stranovou korekcí vlevo nebo vpravo. Precizně osvětlená osnova v 1. ohniskové rovině a unikátní korekční ovladač TWIST GUARD.  Další výhodou je kroužek paralaxy, který je umístěn shora a tím pádem umožňuje nastavení pravou či levou rukou střelce. Ergonomické řešení balistické věžičky dává vysoký komfort při klikání v jakékoliv střelecké poloze.

K525i je nabízen v kroužkové variantě s průměrem 34 mm a s osnovami MSR2/Ki, Mil4+, SKMR3, SKMR, MOAK.

Swar snidane

A hurá na střelnici!!!

Následně po této optické nalévárně, byl představen program na nadcházející den, kdy se budou všechny puškohledy testovat přímo na střelnici. Po skvělé snídani se vyrazilo na místo určení. Nebudu zastírat lehké udivení při příchodu na místo. Střelnice byla situována v kopci a střílelo se přes údolí do protisvahu. Takže jsme vesele stříleli přes jakousi farmu, kde se pásla zvířata. Taková střelnice by u nás asi neprošla schválením balistika, ale Italům to nevadilo. Samozřejmě jsme byli poučeni bezpečností a přísnými pravidly. Organizace z týmu Swarovski Optik a Kahles byla naprosto fantastická, bez jediné výtky. Tím pádem nebyl ohrožen nikdo z farmy ani z pohybujících se zvířat.
swar udoli

 

Po školení o bezpečnosti a pravidlech na střelnici se šlo střílet. Byli jsme rozděleni do 3 větších skupin, z nichž každá „usedla“ na jednu ze tří pozic.

Na první pozici byly dvě sportovní opakovací kulovnice Steyr Mannlicher SSG M1 v ráži .308 Win. Zbraně byly osazeny puškohledy Kahles K525i 5-25x56i.

Na druhé pozici byly dvě opakovací kulovnice Steyr Mannlicher Monobloc v ráži .308 Win. Zbraně byly osazeny puškohledy Swarovski DS 5-25x52 P a Swarovski Z8i 3,5-28x50 P s balistickou věžičkou.

Na třetí pozici byly dvě opakovací kulovnice Steyr Mannlicher Monobloc v ráži .308 Win. Zbraně byly osazeny puškohledy X5 5-25x56 P X5i 3,5-18x50 P.

Střílelo se střelivem RWS .308 Win. Target Elite 12,3g/190gr.

K samotné střelbě

Každý dostal na jedno kolo 15 nábojů, které mohl vystřílet. Každý střelec měl svého spottera, se kterým musel komunikovat a který mu říkal pohyb větru a zásahy a se kterým se potom vystřídal. Spotter měl k dispozici spektiv Swarovski Optik BTX 25-60x85. Takto se střílelo na vzdálenosti 210 m, 320 m, 430 m, 550 m, 640 m. Každá vzdálenost měla dva gongy. Do vzdálenosti 320 m měli průměr 20 cm, od 430 m byl průměr gongu 30 cm.

Swar camp spektiv

Každé kolo trvalo cca hodinku a půl. Poté byla pauza na občerstvení, oběd a oddych. Po každém kole se vystřídala pozice. Takto si každý vyzkoušel všechny optiky a zbraně. Pro zachování správného soustřelu bylo k dispozici více zbraní, které se střídali u větráku, aby se schladily na správnou teplotu.

Tým Khales a Swarovski Optik byl celou dobu při ruce a případně pomáhal s klikáním, nebo střeleckou pozicí. U některých střelců byla od začátku vidět profesionalita a naprostá znalost produktů a teorie střelby na dlouhé vzdálenosti. U některých trošku méně, ale za pomocí týmu a skvěle nastřelených zbraní se trefil snad každý.

vetraky swar camp

Mně osobně se nejlépe střílelo s puškohledem Kahles K525i 5-25x56i pro jeho pohodlnou obsluhovatelnost, ale pouze jako pro sportovního střelce. Pro myslivost bych volil Swarovski Z8i 3,5-28x50 P BT (s balistickou věžičkou) ovšem pro toho kdo chce rychle a přesně střílet na variabilní vzdálenosti, puškohled Swarovski DS je jasná volba. Protože, když střílíte na 200 m a záměrná osnova se vám nastaví stisknutím jednoho tlačítka, zasáhnete cíl, hned střílíte na 400 m kde stačí opět stisknutí jednoho tlačítka a nemusíte přenášet, nebo klikat, tak je to prostě paráda.

Po střelbách bylo připraveno závěrečné občerstvení s přípitkem a vydání certifikátu o úspěšném absolvování Swarovski Skills campu. Poté jsme odjeli na hotel a na závěrečnou večeři. Následující den jsme se rozjeli zpět do svých domovů. Řádně proškoleni a připraveni předat naše znalosti a zkušenosti našim zákazníkům.

Tímto ještě jednou děkuji týmu Swarovski Optik a Kahles za perfektně připravenou a zorganizovanou akci. Je vidět že nejen Swarovski Optik, ale i jejich zaměstnanci jsou naprostá špička ve svém oboru.

autor: Hubert Kořan

flinty swar camp
swar flinta
lezici swar camp
stojan swar camp

Prodejny

centrála společnosti

centrála společnosti

centrála, velkoobchodní sklad pro Čechy a Moravu, e-shop
Telefonkontakty viz podrobnosti...

Otevírací dobaOtevírací doba:PO-PÁ 8:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00
Více info >

Praha

maloobchodní prodejna
Praha

Praha

maloobchodní prodejna
Telefon+420 602 783 080

Otevírací dobaOtevírací doba:PO-PÁ 09:00 - 12:00 / 13:00 - 18:00
Více info >

Humpolec

maloobchodní prodejna
Humpolec

Humpolec

maloobchodní prodejna
Telefon+420 602 783 081

Otevírací dobaOtevírací doba:PO-PÁ 9:00 - 11:30 / 12:30 - 17:00
Více info >

Olomouc

maloobchodní prodejna
Olomouc

Olomouc

maloobchodní prodejna
Telefon+420 605 279 894

Otevírací dobaOtevírací doba:PO-PÁ 9:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00
Více info >

Humpolec (velkoobchod)

velkoobchodní sklad
Humpolec (velkoobchod)

Humpolec (velkoobchod)

velkoobchodní sklad
Telefon+420 731 157 140

Otevírací dobaOtevírací doba:PO-PÁ 8:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00
Více info >