Swarovski a Kahles poprvé spolu, část 2.

24. 7. 2017
pokračování článku Swarovski a Kahles poprvé spolu (první část zde
 
Po výborném gulášku jsme byli roděleni do několika skupin. Pro názornou ukázku funkce testovaných přístrojů byla vytvořena 3 stanoviště, přičemž každé stanoviště bylo vybaveno jinou zbraní a optikou.
Všechny zbraně mají shodnou ráži .308Win a používají stejné náboje RWS Target Elite Plus se střelou 10,9g. Rovněž střelba bude vedena na shodné cíle ve vzdálenosti 100,200 a 300m, v závěru pak 485m, což je na RDA střelnici maximum.
 
Stanoviště č.1 - Voere LBW a Swarovski X5i 5-25x56P
Stanoviště č.2 - Remington 700 a Kahles K624i
Stanoviště č.3 - Blaser R8 a Swarovski dS
 
Každé stanoviště bylo také vybaveno pozorovací optikou Swarovski BTX, STX a ATX s rozsahy zvětšení 25x až 100x.
 
Blaser R8 a Swarovski dS
 
Stanoviště nejblíže zázemí bylo vybavené Blaserem R8 a nedostatkovým přístrojem Swarovski dS. Pochopitelně jsme k němu všichni upírali zrak a už už chtěli pálit. Cílem však nebyla pouhá střelba, ale vyzkoušet si různé pozice i funkčnost přístroje v reálu a ne pouze v demo režimu, na který byl přístroj na všech dosavadních prezentacích a výstavách nastaven.
Musím konstatovat, že ačkoliv budu patřit spíše k příznivcům moderních technologií, pokud jde o puškohledy, pak jsem spíše tradiční "klikař" a nebo se snažím přenášet bod zásahu a více méně provádět korekce od oka. Faktem je, že od nástupu balistických věžiček se zkušenosti vytrácí a člověk si na komfortní možnosti rychle zvykne. Když pak přišla řada na mě, chvilku jsem si s přístrojem pohrával, zhodnotil kladně i poměrně líbivý a pro mě překvapivý výsledek spojení kompaktní zbraně, jakou R8 je, s poměrně velkým přístrojem dS. No a konečně se dostávám ke střelbě. Nejprve jsem musel zapomenout na veškeré návyky, kdy mi ruka zcela automaticky vystřelí do míst kde bývají paralaxa a balistická věžička. Zbytečně. Přístroj bleskurychle vše udělal za mě a jediné, z čeho jsem neměl úplně dobrý pocit, byl na displeji zobrazený údaj o naměřených 39,6 st.C, což je na otevřené střelnici celkem dost. Jinak vzdálenost sřelby s naměřenou souhlasila, osnova se sama přenastavila, takže nezbylo než odmáčknout spoušť a zasáhnout požadovaný cíl. Buum. "Hit", hlásí pozorovatel a já se zamiloval dříve, než dozněl výstřel.
Osobně a s trochou profesionálního nadhledu si dovolím vyhodnotit přístroj jako špičkové a High-Tech zařízení, které nabízí snad všechno, o čem lze v dnešní době uvažovat. Nevybavím si nic, co by mi u něj chybělo. Na druhou stranu je nutné připustit, že pro většinu myslivců, kteří u nás loví na běžné vzdálenosti a v dobře známém prostředí, bude většina z nabízených informací obtížně využitelná. Ostatně ona ani nastavená prodejní cena není zrovna pro našince. Maximální uplatnění tak přístroj najde u lovců, kteří často cestují, loví na převážně delší vzdálenosti, a nebo pro hračičky, kteří mají podobné vymoženosti v oblibě a nemají problém investovat do nich nemalé prostředky. Smutnou zprávou bez rozdílu pro všechny je dodací termín, který je momentálně zhruba jeden rok.    
Odkaz na detailnější informace o novém Swarovski dS.
 
Remington 700 a Kahles K624i
 
Prostřední stanoviště bylo vybaveno Remingtonem 700 a optikou Kahles K624i. Osobně mě to velmi zajímalo, protože jak jsem již uvedl v první části článku, prezentace Kahlesu mě ujistila o nesporných kvalitách, ale v praxi jsem se s ním zase tolik nesetkal. Jako u všech stanovišť jsme se měli ujistit o kvalitě prezentovaných přístrojů, což krom jiného obnášelo také zhodnocení precize ostření a zejména pak přesnost krokování rektifikačních točítek, resp. jejich reakce a přesnost při "klikacím"testu. Ten obvykle spočívá v tom, že se kontrolovaně kliká točítky o předem definovaný počet dílků různými směry, přičemž mezi každou korekcí se obvykle vystřelí a hodnotí zásahy. Následně se vše nakliká do výchozí hodnoty před zahájením testu, načež by střelec měl zasáhnout stejný bod, jaký zasáhl před zahájením testu. Asi je zbytečné to popisovat dál, většina tento test zná. Stejně tak zbytečné je asi popisovat, jak to v případě Kahlesu dopadlo. Vše prostě fungovalo na výbornou a zásahy přesně kopírovaly vypočítané body zásahu. Pro mě osobně ohromný zážitek i utvrzení, že hledat Kahlesu konkurenci na poli sportovní optiky patně nemá význam. 
 
Voere LBW a Swarovski X5i
 
Poslední stanoviště bylo vybaveno sportovní kulovnicí Voere LBW se Swarovski X5i. Vysoce profesionální špičkové vybavení, od kterého všichni čekali nejlepší výkony tak muselo dokázat, že si obdiv zaslouží. A je pravdou, že nezklamalo. Střelbu na 100m jsme vynechávali, protože nebylo snadné s jistotou odečítat, zda jsou to dva nebo tři zásahy v jedné díře. Vzdálenost 200 a 300 metrů už pak byla čitelnější, a to zejména z důvodu poměrně silného nárazového větru. Přesto byl obvyklý soustřel do 2,5cm na 300m, což lze označit za velmi uspokojivé. Rovněž změna nastavení vzdálenosti klikáním balistické věžičky fungovala bezvadně, takže bylo možné detekovat i drobné odchylky mezi údaji o dráze letu střely uváděné výrobcem na krabičce, hodnotám vypočteným balistickým programem a skutečně nastříleným výsledkem. Prostě střílet na stovky metrů desítky už zdaleka není jen o vybavení, ale také o umu a vlohách střelce.  
 
485m je celkem dálka
 
Ke konci prezentace jsme se pak všichni přesunuli na stanoviště umožňující nejvzdálenější střelbu, konkrétně 485m. Každý, kdo je trochu soudný musí uznat, že už je to celkem daleko. Jelikož jsme byli prakticky všichni z oboru, celkem jsme se nasmáli báchorkám o střelbě "Z volné ruky na očičko", o které nás na tuto vzdálenost nejednou přesvědčoval některý ze zákazníků. Každý jsme to slyšeli v obchodě mockrát, ale když tu štreku člověk vidí ve skutečnosti, těžko tomu věřit.
 
Mmj., takto terče na onu vzdálenost vypadají po zvětšení 60x. A nejsem si úplně jist, že má takové zvětšení kterýkoliv z těch, co to tvrdí, na zbrani. 
 
 
485m a Swarovski ATS 65xzoom
 
Bonbónek v podobě Voere LBW a Kahles K624i v ráži .338 Lapua. Vzdálenost 485m ani nevyzpytatelný vítr nehrál roli.  :-)
Voere LBW a Kahles K624i
střelec a pozorovatel
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail

Prodejny

centrála společnosti

centrála společnosti

centrála, velkoobchodní sklad pro Čechy a Moravu, e-shop
Telefonkontakty viz podrobnosti...

Otevírací dobaOtevírací doba:PO-PÁ 8:00 - 12:00 13:00 - 17:00
Více info >

Praha

maloobchodní prodejna
Praha

Praha

maloobchodní prodejna
Telefon+420 602 783 080

Otevírací dobaOtevírací doba:PO-PÁ 10:00 - 18:00
Více info >

Humpolec

maloobchodní prodejna
Humpolec

Humpolec

maloobchodní prodejna
Telefon+420 602 783 081

Otevírací dobaOtevírací doba:PO-PÁ 9:00 - 11:30 12:30 - 17:00
Více info >

Olomouc

maloobchodní prodejna
Olomouc

Olomouc

maloobchodní prodejna
Telefon+420 605 279 894

Otevírací dobaOtevírací doba:PO-PÁ 9:00 - 12:00 13:00 - 17:00
Více info >

Humpolec (velkoobchod)

velkoobchodní sklad
Humpolec (velkoobchod)

Humpolec (velkoobchod)

velkoobchodní sklad
Telefon+420 731 157 140

Otevírací dobaOtevírací doba:PO-PÁ 8:00 - 12:00 13:00 - 17:00
Více info >