Nová opakovací kulovnice SAUER S100

1. 6. 2016

Nová opakovací kulovnice SAUER 100 - výstavaNěkteří to již možná zaregistrovali, pro některé to bude naprostá novinka. Na letošní Shot Show představila zbrojovka Sauer nový model opakovací kulovnice s obchodním označením Sauer S 100. Ačkoliv nikdo zatím neměl žádné detailní a především výrobcem oficiálně sdělené informace, vyjma několika málo obrázků, strhla se na různých zahraničních webech i tuzemských fórech poměrně čilá diskuse, což dokládá výrobcem předpokládaný velký zájem.

Naše společnost jako autorizovaný dealer pro ČR byla o této nové kulovnici stručně informována již v listopadu loňského roku s tím, že je absolutní embargo na poskytování jakékoliv informace k nové kulovnici až do její premiéry v Las Vegas, kde ze představí pro trh v USA a do evropské premiéry v březnu na tradičním veletrhu IWA v Norinberku.

Nebudu zapírat, že stejně jako snad všichni evropští distributoři jsme na listopadovém setkání s výrobcem brečeli po ukončení výroby velmi úspěšného modelu S 202, který je bez diskusí fenomenální zbraní. Zbrojovka velmi důrazně ukončila diskusi na toto téma s tím, že je to prostě uzavřená záležitost a je třeba hledět do budoucna. Nové modely S 101 a především pak S 404 si zákazníky celkem rychle získávají a rostoucí obliba novinek a nepochybně i prodejní čísla prostě výrobce motivují ke stále novým a novým modelům a jejich variantám. Předem říkám, že z některých nadšeni moc nejsme, protože úplně vhodné pro náš trh nejsou, ale naopak právě novou S 100 jsme přivítali s velkým nadšením. Jestli jsme se těšili oprávněně nebo zbytečně, ukáže myslím již velmi blízká budoucnost.

Z některých diskusí na loveckých fórech je patrné, že řada přispěvatelů si položila zcela stejnou otázku jako já a tedy, co výrobce novinkou vlastně sleduje a kam cílí. Fenomén luxusních značek a jejich vytváření levných výrobků známe z mnoha oborů a ani v tom našem nejde o něco nového nebo revolučního. Někteří výrobci z oboru, jako třeba Merkel, to řeší zakoupením jiné značky – Haenel, přes kterou prodávají levnou řadu vlastních výrobků, někteří jako třeba Zeiss je prodávají přímo pod svojí značkou a pouze top produkty od levných vizuálně odliší. Sauer je výrobcem, který se za své produkty nestydí, věří jim a jde na trh vždy s vlastní kůží. Argumentuje přitom tím, že pokud je výrobek v dané kategorii špičkou, není důvod jej za něco nebo někoho schovávat a jako příklad udává například srovnatelné chování koncernů Audi nebo BMW, které také mají v nabídce auta za miliony a proti tomu za stovky tisíc Kč a není pochyb o tom, že by ta levná musela být kvůli tomu nekvalitní a špatná.

 

Nová opakovací kulovnice SAUER 100 

Nový Sauer S 100, který se kompletně vyrábí výhradně v Německu, je konstruován tak, aby byl výrobně jednoduchý a tedy nákladově levný, nicméně je kladen zásadní důraz na použití špičkových materiálů, kvalitní německou precizi zpracování a vysokou uživatelskou bezpečnost a spolehlivost. V kostce shrnuto, co více si můžeme přát. Minimum zbytečných a titěrných součástek by mělo zaručit skutečně vysokou míru spolehlivosti a nejen v našich končinách více a více požadovanou dlouhodobou životnost. Tedy naprosto odlišná koncepce od jiných levných a většinou zámořských produktů, kde se prostě se zbraní pro generace vůbec nepočítá.

kulovnice-opakovaci-sauer-100-classic

Cvičenému a pozornému oku jistě neunikla podobnost s již existujícím a osvědčeným modelem Sauer S101. A je také pravdou, že několik součástí je shodných. Ale nebudeme popisovat "stojedničku", nyní nás zajímá "stovka".


Koncepčně se novinka vydala cestou klasické opakovací kulovnice s odsuvným válcovým závěrem s klikou zakončenou dostatečně velkou a do ruky padnoucí kuličkou. Kliku je pro otevření nutné pootočit o pouhých cca 60 stupňů, čímž se minimalizuje potřeba velkých a zamíření komplikujících manévrů s rukou a ještě se citelně zvyšuje rychlost a přesnost přebití. Z boku je pak na pouzdru závěru umístěna třípolohová pojistka s typickým uspořádáním jednotlivých kroků - zajištěno a zamčený závěr - zajištěno ale volný závěr - odjištěno (připraveno ke střelbě). Jak už bývá u sauerek výborným zvykem, pojistka má přesný a především nehlučný chod. Tělo závěru je leštěné s nápadným a zřetelně viditelným výstražníkem - bezpečnost stále na první pozici. Klasický vytahovač s pružinou a tři masivní zuby pro bezpečné a spolehlivé uzamčení jsou jako u S101.

clanek-novy-sauer-100-pojistka

Mnoho uživatelů určitě zaujme i stavitelný odpor spouště v rozmezí od cca necelých 1000g do 2000g. Výbornou a na stojedničce vyzkoušenou a chválenou součástí je i dvouřadý zásobník vyrobený ze snad nezničitelného plastu. funguje výborně, spolehlivě a přežije i pár z výšky nebo hrubší zacházení. Díky tomu pojme více než dostatečných 5+1 náboj pro medium a 4+1 náboj pro magnum ráže.

Nová opakovací kulovnice SAUER 100 - detail zásobník

Samostatnou pasáž je nutné věnovat i pažbám, které jsou přejaté ze stojedničky. Nebyl vůbec žádný důvod je měnit, zákazníci si je velmi chválí a je jedno, zda jste pravák či levák. Ergonomie je prostě na jedničku, jak už ostatně u sauerek bývá zvykem, takže padne snad každému. Zatím jsou v nabídce pouze dvě provedení Ergo Max pažeb, a to z tmavě mořeného bukového dřeva s označením Classic, a nebo Classic XT, tedy plastová. Obě s velmi příjemnou a dobře tlumící pryžovou botkou s Ever Rest beddingem. Pro milovníka krásného dřeva je trochu smutná skutečnost, že pokrok prostě nezastavíš. Jak plyne z prodejních čísel prakticky všech námi zastoupených zbrojovek, plast už dávno překonal v prodejnosti dřevo. Procenty vyjádřeno 60/40 a podíl plastu stále roste. Ono se není až tak úplně čemu divit. Technologie výroby plastových pažeb dělá pokroky mílovými skoky takže dnes perfektně padnou, jsou příjemné na dotek, velmi odolné a nikoho už ani moc nezaráží, že jsou mnohdy srovnatelně drahé a spíše dražší, než průměrné dřevo. Samozřejmostí jsou také pevné základny pro poutka na řemen.

 

Pro přesnou střelbu je jistě krom dalšího důležitá také hlaveň. Zde se na ničem opět nešetřilo. Materiálem je špičková ocel používaná i pro hlavně zbylých modelů kulovnic Sauer, je za studena kovaná a spolu s ocelovým pouzdrem závěru i dalšími pohledovými kovovými částmi ošetřena matně černou povrchovou antikorozní úpravou. Když už jsme hovořili o fenoménu plastových pažeb, musíme v této pasáži zmínit další fenomén, a to je absence mířidel. Stále více a více zbraní se prodává bez pevných či mechanických mířidel v základním provedení. A důvody jsou opět více než objektivní. Jednak se dnes prakticky již nestřílí bez použití optických zamiřovačů, takže mířidla spíše překážejí, trhají molitany uvnitř pouzder a nejsou tím pádem potřeba no a také se jedná o nemalou finanční úsporu, což zejména u zbraní v nižších cenových relacích může hrát velmi významnou roli. U S100 je proto opět volba jako u S101. Buď v základu bez mířidel a nebo za příplatek s mířidly. Délka hlavní je 560mm pro Mini a Medium ráže, pro Magnum pak 620mm. A že svým hlavním Sauer hodně věří dokazuje i tvrzení, že se správným střelcem, municí a podmínkami umí S100 udělat soustřel třech zásahů na 100m do sub-MOA. Kdo by chtěl něco extra, má možnost dokoupit úsťovou brzdu Dual Brake a doufáme i v blízké budoucnosti tlumič SAUER Titanium Pro silencer.

Nová opakovací kulovnice SAUER 100 - detail hlavně


Nová je také rychlosnímatelná montáž pro připevnění puškohledu k pouzdru závěru. Její prodejní označení je Sauer Hexalock a jde o kompletní set základen a kruhů včetně potřebných šroubků.

Nová opakovací kulovnice SAUER 100 - montáž HexaLock

Více než vyhovující je pro náš trh také nabídka ráží. Dodat S100 lze proto v mini rážích .222 Rem a .223 Rem, v medium rážích jsou to .243, .270 a .308 Win, 6,5x55 a velmi oblíbené 8x57IS a .30-06 Spr, ke kterým se pomalu ale jistě prodírá i 9,3x62 a pro Sauer celkem nové ráže 6,5 Creedmoor. Magnumové ráže jsou pak zastoupeny 7mm Rem a .300 Win. Magnum.

Váha je také dost podstatným parametrem při rozhodování o koupi. A i tady bude nová stovka sbírat plusové body, protože celková váha těsně nad 3kg je výborná.

No a to nejlepší na konec. Dlouho se spekulovalo o prodejní ceně, které údajně neměla atakovat hranici jednoho tisíce Eur. Jak jsme se ale mohli všichni přesvědčit na veletrhu IWA, jednalo se tehdy možná o informace vycházející z cenové politiky v Americe, kde je všechno trochu jinak, takže jsou ve finále výrobcem doporučené ceny trochu vyšší, ale s ohledem na skutečnost, o jakou značku, použité materiály a zpracování se jedná, jde stále o bezkonkurenční cenu.

kulovnice-opakovaci-sauer-100-classic-xt
Sauer S100 Classic XT * zaváděcí MOC platná do 30.6.2016 * 26.690 Kč
Příplatek za mířidla Standard / Contrast * 2.480 Kč / 2.980 Kč
Originální rychlosnímatelná montáž Sauer Hexalock * 4.750 Kč
kulovnice-opakovaci-sauer-100-classic
Sauer S100 Classic * zaváděcí MOC platná do 30.6.2016 * 29.970 Kč
Příplatek za mířidla Standard / Contrast * 2.480 Kč / 2.980 Kč
Originální rychlosnímatelná montáž Sauer Hexalock * 4.750 Kč

 

---------------------------------


Podtrženo sečteno jsem přesvědčen, že zákazníkům, kteří se z mnoha důvodů pohybují výběrem v kategorii zbraní tipu ČZ 557, Tikka T3, apod. přibyla do výběru velmi zajímavá, kvalitní, dostupná a značková zbraň. Navíc v této prodejní ceně v základu pro mnohé i jasná volba a vyřešení dlouhodobého a zoufalého rozhodování.

LOVU ZDAR!!
Tomáš Snížek

Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail

Prodejny

centrála společnosti

centrála společnosti

centrála, velkoobchodní sklad pro Čechy a Moravu, e-shop
Telefonkontakty viz podrobnosti...

Otevírací dobaOtevírací doba:PO-PÁ 8:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00
Více info >

Praha

maloobchodní prodejna
Praha

Praha

maloobchodní prodejna
Telefon+420 602 783 080

Otevírací dobaOtevírací doba:PO-PÁ 10:00 - 12:00 / 13:00 - 18:00
Více info >

Humpolec

maloobchodní prodejna
Humpolec

Humpolec

maloobchodní prodejna
Telefon+420 602 783 081

Otevírací dobaOtevírací doba:PO-PÁ 9:00 - 11:30 / 12:30 - 17:00
Více info >

Olomouc

maloobchodní prodejna
Olomouc

Olomouc

maloobchodní prodejna
Telefon+420 605 279 894

Otevírací dobaOtevírací doba:PO-PÁ 9:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00
Více info >

Humpolec (velkoobchod)

velkoobchodní sklad
Humpolec (velkoobchod)

Humpolec (velkoobchod)

velkoobchodní sklad
Telefon+420 731 157 140

Otevírací dobaOtevírací doba:PO-PÁ 8:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00
Více info >