V Krieghoffu zakázky umí

11. 7. 2017
Krieghoff továrna

Krásných a řemeslně zpracovaných sériových zbraní Krieghoff se prodá dost, těch zakázkových už méně. Rád proto využiji každé příležitosti, navštívit fabriku, pozdravit staré známé a společně s nimi splnit zase nějaký ten zákazníkův sen.

Nejinak tomu bylo koncem června, kdy jsem společně se zákazníkem absolvoval další dlouhou cestu do německého Ulmu, kde Krieghoff sídlí. Obvykle nudná a tentokrát navíc i deštivá cesta uběhla poměrně rychle. Témat k diskusi bylo nepočítaně a zákazníkova zvědavost, co ho vlastně v tom Ulmu čeká, byla vytočená na maximum. Přijíždíme do Ulmu kolem 9 hod.. Byli jsme očekáváni, takže než si stačíme prohlédnout a zhodnotit trofeje kapitálních jelenů v recepci, sedíme v zasedací místnosti, popíjíme kávu a vedeme obvyklou zahřívací diskusi typu, jaká byla cesta, jestli u nás je také takové horko, apod. Naše nervozita z očekávání z nás musela přímo čišet, neboť ještě než jsme dopili kávu, k nám zavolali mistra pažbaře a společně s ním jsme se přesunuli do pažbárny.

PŘÍBĚH ZBRANÍ PRÁVĚ ZAČÍNÁ.

Nutno podotknout, že právě pažba byla tím hlavním důvodem naší návštěvy. Zákazník je statný a vysoký chlap, navíc levák a představa, že mu bude sedět sériové pažbení byla nulová. Měl navíc množství poměrně specifických požadavků na provedení některých částí, takže nemělo smysl volit jinou cestu, než osobní návštěvu a diskusi přímo ve výrobě. Pažbárna není nijak velká a na první pohled je patrné, že zde dělají opravdu kusovou, řemeslně dokonalou a ruční výrobu. Někoho by možná mohlo zaskočit, že u svěráků stojí poměrně mladí lidé, vousatého a vrásčitého kmeta bychom zde hledali marně. Věřte, že zdání klame. I přes svůj relativně nízký věk jsou to všechno profíci každým coulem a důvěřovat jim je věcí jistoty. Ostatně stejný pocit rychle získal i náš zákazník. Velmi úsměvné bylo, když pažbař sáhl do stojanu, vytáhl nádherný dvojákový troják, obratně z pažby odšrouboval botku, okem poměřil zákazníka, pak kamsi zmizel, aby se následně vrátil s kusem ořechového dřeva, který začal přivrtávat a šroubovat do té nádherné pažby.

Krieghoff Optima s pracovní pažbou

Naše zděšení zaregistroval až o něco později, načež nás se smíchem uklidnil, že to není ta naše zbraň, ale pracovní kus, který k těmto účelům používají. Délku prodloužení odhadl na výbornou a tím si zákazníka definitivně získal. Následovalo obvyklé měření všemožných hodnot, zkoušení, nahazování, s vestou, bez vesty a zase měřit a zapisovat. Půldruhé hodinky nám uteklo jako nic, načerpali jsme řadu zajímavých informací a ještě se mohli profíkovi dívat pod ruce. Nádhera. Celkem tvrdý oříšek se ukázal výběr vhodného dřeva pro zhotovení finálních pažeb. Ne, že by nebylo z čeho vybírat, naopak. Nakonec jsme byli rádi, že díky opravdu dlouhé pažbě nám z výběru řada dřev vypadla. Přesto nám nanášeli a zase odnášeli různé přířezy a podle hesla, „To nejlepší na konec“, nám skutečně ta „naše“ prkna donesli až v poslední várce. Zlatým hřebem pak bylo udělení výjimky ke zhotovení pracovní verze pažby do druhého dne, což u loveckých zbraní vůbec nedělají, pouze výjimečně u speciálních sportovních brokovnic.

JAK LÉPE ZAKONČIT PRVNÍ DEN NÁVŠTĚVY?

přířezy ořechového dřeva 1
přířezy ořechového dřeva 2

Jelikož jsme měli odpoledne i večer volný, vyrazili jsme na doporučení k nedalekému Bodamskému jezeru, konkrétně do malebného a vinicemi obklopeného městečka Meersburg. Je to městečko lázeňského typu s kolonádou přímo u jezera, množstvím restaurací a obchůdků s vínem, ale také s množstvím turistů a naprostým nedostatkem míst k parkování. Ale procházka rozhodně stojí za to, víno je exklusivní, atmosféra romantická a jídlo výborné. K návratu do Ulmu jsme pak zvolili cestu více podél jezera, takže to tolik neubíhalo, ale zase se bylo na co dívat.

Meersburg s jezerem
Nakonec jsme se vrátili později, než bylo plánováno. Další tip, jak strávit volný čas – Střelecké centrum Müller, jsme přesunuli na druhý den dopoledne, protože schůzku s pažbařem byla domluvena až kolem 13 hodiny.

Povečeřeli jsme, probrali potřebné a ulehli příjemně unaveni.

Meersburg centrum

 

DRUHÝ DEN RÁNO.

U snídaně nás vyrušil telefon z Krieghoffu. Naštěstí pro nás nám byla sdělena příjemná novina, a sice, že pažba je připravena k vyzkoušení a jestli máme čas, tak ať dojedeme. Nějak se jim nás asi předchozí den zželelo poté, co jsem jim řekl, že to máme domu přes 600km a potřebujeme vyrazit domu nějak rozumně.

Tentokrát jsme si jelenů v recepci ani nevšimli a v mírném poklusu jsme nakráčeli rovnou do pažbárny, výzvy a opakované nabídky ranní kávy jsme ani nevnímali. Zvědavost i očekávání, co že to ten chlapík zvládl za těch pár hodin, nebrala mezí. Stále vidím to jiskření v zákazníkových očích poté, co tu svojí pažbu poprvé zahlédl. A to jsou přesně ty okamžiky, kdy si říkám, že to stále stojí za to, přemlouvat zákazníky k náročným cestám za výrobci, investovat nemálo času i prostředků a plnit jim jejich sny. Pažbu trefil mistrně, jediné co bylo třeba, malinko sebrat vyboulení pro dlaň. Pár tahů rašplí, nic víc. Prostě profík.

Krieghoff Optima, rozpracovaná zakázková pažba
Krieghoff Optima, rozpracovaná zakázková pažba s lícnicí
Krieghoff Optima, rozpracovaná zakázková pažba, přizpůsobení vyboulení pro dlaň

Po zkušenosti s pažbou pro dvojákový troják se přistoupilo k úpravám pažby pro jednoranovou kulovnici. Následoval stejný postup jako předchozí den, pouze demo vzorkem tentokrát byla jednuška Hubertus. Mohlo by se zdát, že stačilo udělat tu samou pažbu, ale zákazník, pažbař i já jsme se poměrně rychle shodli na tom, že s ohledem na subtilnost jednušky by pažba tvarově i mohutností určená pro dvojákový troják asi nebyla tou správnou volbou. A tímto jednoduchým konstatováním jsme se dostali do fáze, kdy se pro jednušku celkem komplikovaně vymodelovala úplně jiná pažba než pro dvojákový troják. 

Krieghoff Hubertus, zakázková pažba, měřilo se a měřilo
Krieghoff Hubertus, zakázková pažba, měřilo se a měřilo

Ale opusťme už pažbárnu, na programu jsme před odjezdem ještě měli procházku výrobou a tu si nikdy nenechám ujít. I když podobných návštěv absolvuji poměrně hodně a často i opakovaně, baví mě vidět to, jak který výrobce investuje do strojů, jak upravují a ladí výrobní postupy i to, že u strojů i ponků vídám stále nové a mladé lidi. Řemeslo žije!

Krieghoff, pohled do výroby
Při procházení výroby samozřejmě nešlo minout ryteckou dílnu, protože také krásná a mistrně zpracovaná rytina ke krásným zbraním patří a ty zakázkové bez nich snad ani neexistují. Zákazník měl naštěstí s výběrem rytiny předem jasno, takže požadavky rovnou diktoval do zakázky. Ale obvykle není problém ztrávit s rytci klidně příjemný celý den. Nechat si ztvárnit na zbrani vlastní motiv, nejen vlastního loveckého psa, je zcela běžné.
Krieghoff, rytecká dílna
Krieghoff, rytecká dílna

Krieghoff určitě nepatří ke zbrojařským gigantům, pokud jde o kvantitu. Co se kvality týká, pak rozhodně má za svou více jak 130 letou tradici co nabídnout. Roční produkce se pohybuje kolem 1500-2000ks zbraní, přičemž ve výrobě zaměstnávají kolem 60 pracovníků a několik externích specialistů. Pro nás je Krieghoff obvykle synonymem pro špičkové lovecké zbraně, nicméně zejména v zámoří jsou velmi populární také jejich brokovnice.

Krieghoff, broková kozlice K80, baskule
Krieghoff, broková kozlice K80, hlavně po letování

Děkujeme pracovníkům Krieghoffu za bezvadný servis, loučíme se a vyrážíme na další dlouhou a nudnou cestu domů. Naštěstí máme množství nových témat a jsme plni dojmů. Cesta tak ubíhá celkem rychle, téměř stejně rychle, jako nastává krásně vybarvený podvečer. „Už aby to bylo vyrobené, těším se, jak s nimi vyrazím do lesa“, jsou poslední slova při loučení se zákazníkem. T.S.             

Barevný podvečer
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail

Prodejny

centrála společnosti

centrála společnosti

centrála, velkoobchodní sklad pro Čechy a Moravu, e-shop
Telefonkontakty viz podrobnosti...

Otevírací dobaOtevírací doba:PO-PÁ 8:00 - 12:00 13:00 - 17:00
Více info >

Praha

maloobchodní prodejna
Praha

Praha

maloobchodní prodejna
Telefon+420 602 783 080

Otevírací dobaOtevírací doba:PO-PÁ 10:00 - 18:00
Více info >

Humpolec

maloobchodní prodejna
Humpolec

Humpolec

maloobchodní prodejna
Telefon+420 602 783 081

Otevírací dobaOtevírací doba:PO-PÁ 9:00 - 11:30 12:30 - 17:00
Více info >

Olomouc

maloobchodní prodejna
Olomouc

Olomouc

maloobchodní prodejna
Telefon+420 605 279 894

Otevírací dobaOtevírací doba:PO-PÁ 9:00 - 12:00 13:00 - 17:00
Více info >

Humpolec (velkoobchod)

velkoobchodní sklad
Humpolec (velkoobchod)

Humpolec (velkoobchod)

velkoobchodní sklad
Telefon+420 731 157 140

Otevírací dobaOtevírací doba:PO-PÁ 8:00 - 12:00 13:00 - 17:00
Více info >