Flunatec ... aneb staráte se dobře o své miláčky?

9. 8. 2017
csm_Fluna_Tec_Logo_inv_f5736f489a
Péče o zbraň a související příslušenství je věc patrně věčné diskuse. Na obchodě se setkáváme s různými názory. Jedna skupina tvrdí, že pečovat o kvalitní zbraň je zbytečné, protože to nepotřebuje, druhá skupina pro změnu zastává názor, že je zbytečné pečovat o obyčejnou zbraň, protože to beztak nemá cenu. Naštěstí se jednoznačně přikláníme k té třetí skupině, která péči o zbraň a příslušenství věnuje náležitou pozornost. Ani u této skupiny se ale nevyhneme polemikám, co je vlastně to "správné čištění a údržba".
 
Neberte následující řádky jako výlev emocí někoho s patentem na rozum, ale spíše snahu předat mnohaleté osobní i převzaté poznatky. Úvodem bude nutné si vlastně říci, co je cílem našeho snažení. Nemalá skupina uživatelů zbraní vnímá proces čištění jako nutné zlo k tomu, aby zbraň co nejdéle vydržela a dala se v budoucnu dobře prodat. Jde jistě o komplexní důvod a obecně pravdivý, ale je to jen část podstatně větší skupiny důvodů, proč čistit a udržovat.
Je pravdou, že běžně prováděnou údržbou se citelně prodlužuje hezký vzhled zbraně. Problém je ale v tom, že tak, jak jej velká část uživatelů provádí, je to zcela nedostačující, ba přímo v rozporu s potřebným. Mezi velmi časté chyby při údržbě patří například přímá aplikace přípravků na zbraň a souběžně i dřevo, plasty. Přípravek se totiž zásadně aplikuje na ubrousek, hadr, plsť a další savé materiály a teprve následně jej použijeme k otírání potřebných ploch. Současně je dobré si předem zjistit, zda je přípravek určen pro kov, dřevo nebo plasty, či zda jde přípravek použitelný na všechny části zbraně. Nejsou výjimkou přípravky, které leptají plastové části nebo povrchovky dřevěných částí. Obecně je také pravda, že víceúčelové prostředky spíše konzervují než důkladně čistí. Proto je jejich spotřeba výrazně větší, uživatelé se snaží aplikací velkého množství přípravku dohnat čistící schopnost. Na druhou stranu speciální přípravky jsou obvykle jednoúčelové, tím pádem ve větších koncentracích, ale s daleko lepšími účinky. Tím pádem nám i relativně malé balení za vyšší cenu vydrží déle, než přípravky víceúčelové.
Flunatec-test koroze start
Flunatec-test koroze po 30 dnech
Test konzervačních přípravků. Flunatec Gun Coating první zleva, před a po 30 dnech venku.
Kvalitní údržba má zásadní vliv na precizi střelbysnižuje opotřebení. Skutečnost, která je nesprávně velmi opomíjená. Patrně každý uživatel zbraně požaduje vysokou přesnost střelby a jakýkoliv nezdar okamžitě svádí na optiku, střelivo, zbraň a občas, i když jen velmi výjimečně, i na své schopnosti. Je mnohokrát dokázáno, že vhodně namazaná hlaveň výrazně snižuje tření střely v hlavni, tím se zvyšuje její rychlost, což se projeví výše umístěnými zásahy. Na druhou stranu zanedbaná hlaveň se zanesenými drážkami střelu brzdí, nedostatečně roztáčí a nebezpečně zvyšuje tlak v hlavni. Výsledkem jsou pak zásahy umístěné níže a s daleko větším rozptylem. Rozptyl také ovlivňuje množství a kvalita použitého přípravku v hlavni. Obecně se proto doporučuje vytírat po aplikaci hlavně téměř do sucha a ponechat ve vývrtu pouze film přípravku. Ideální jsou samozřejmě mazací přípravky na molekulárních bázích, které umožňují hlavni, aby je „natáhla“ do sebe. Takové přípravky pak vývrt chrání nejdéle, což se projeví nejen na bezvadném a vyrovnaném soustřelu. Současně zabraňují nadměrnému znečišťování hlavně při střelbě. Podobně je tomu u ošetřování ploch, kde o sebe třou jednotlivé části – závěry, spoušťové mechanismy, atd. Zde je rovněž vhodné používat odpovídající přípravky, které dokáží vytvořit jakési „ložisko“, po kterém budou tyto části klouzat. Tím se výrazně snižuje opotřebení, ale třeba i odpor spouští, apod.. 
Flunatec-test v mrazu
Test v mrazu. Po ošetření přípravky Flunatec se zbraň v testu nezasekla ani při teplotách -30 a -50st.C.

Spolehlivost. Každý uživatel zbraně požaduje, aby fungovala pokaždé a bezvadně. To však při nesprávné údržbě může být problém. Zejména celoročně lovící myslivci by měli dbát na to, aby se v letních a zimních měsících používali přípravky s vyhovující viskozitou a bodem tání, resp. tuhnutí. Nesprávně zvolený přípravek nám totiž v parném létě bude téct po rukách, prskat na optiku a nasávat se do dřevěných částí, což nechceme. Takový přípravek pak velmi rychle někam vyteče a nebude působit tam, kde má. Naopak v zimě nám bude nesprávný přípravek rychle tuhnout a tím brzdit spoušťový i bicí mechanizmus. Tím bude docházet k tomu, že nebudou přepínat vahadla u spouští – nepůjde odpálit druhá rána, bude se blokovat pojistku – nepůjde odjistit, bude se brzdit závěr u samonabíjecích kulovnic – nebude možné přebít a zaseknou se nábojnice ve výhozím okénku, atd. To je výčet těch nejčastějších problémů, kdy zákazníci dojdou do prodejny a popisovaný problém se nedaří navodit, protože v teple vše funguje. A i když doma odzkoušíte, že je vše v pořádku, pak zbraň v zimě převezete ve vytopeném autě do revíru, abyste následně poseděli v mrazu a problém je opět na světě.

Technika čištění. Můžete používat sebelepší přípravky, ale pokud je nepoužíváte správně a s nesprávnými nástroji, pak můžete způsobit více škody než užitku. V současnosti je na trhu přehršle různých kartáčků, tyček, šňůr a kdoví čeho dalšího. Podobně, jako u přípravků, ani zde v podstatě neexistuje víceúčelový nástroj a je třeba čistit postupně. Základem je odstranění hrubých nečistot. K tomu účelu složí různé mosazné, bronzové nebo jiné kartáčky z dostatečně tvrdými vlákny, která dokáží nečistotu mechanicky odstranit, ale zároveň jsou natolik měkké, že povrch nepoškodí. Současně je vhodné před čištěním provést aplikaci čistícího přípravku. Druhým krokem je použití kartáčku s vlákny z polymeru - štětina, kterým se čištěná plocha, většinou hlaveň, důkladně dočistí. Na rozdíl od těch mosazných, které dlouho nevydrží a obvykle zanechávají žlutavé stopy, lze se štětinou pracovat neomezeně dlouho. Tato fáze probíhá obvykle již bez přidání přípravku a využívá se jeho zbytků po předchozí operaci. Posledním krokem je vytření a vysušení čistícího přípravku, k čemuž se použije obvykle hadrový kartáč-bavlna. Finální operací by měla být aplikace konzervačního přípravku. Uživatelé jej provádí obvykle bavlněným kartáčem, ale stejně tak poslouží i protažení přípravkem napuštěného filcu, plsti nebo jiného savého materiálu, který nepouští vlákna. Častou chybou mající vliv na výdrž, ale i přesnost zbraně je její čištění zejména hlavně směrem od ústí. Mělo by se čistit vždy ve směru střelby, přičemž s kartáčkem by se mělo vyjet až z hlavně, následně jej odšroubovat od tyčky, tu stáhnout zpět, natočit kartáček a opět společně protlačit směrem k ústí. Žádná kovová část by neměla narážet do ústí. Proto jsou v nabídce různá chránítka ústí, tyčky jsou buď mosazné, nebo z černého drátu potaženého plastem, apod. Velkým omylem je také stále častější používání čistících šňůr pro komplexní údržbu. To je velká chyba. Obvykle s ní nemáte šanci vyčistit důkladně komoru, přechodový kužel a její používání lze doporučit pouze jako pomůcku v terénu, kdy z nějakého důvodu potřebujete protáhnout hlaveň nebo při vícedenním lovu. Po návratu však nezapomeňte celou zbraň správně a důkladně vyčistit. Při čištění se také snažte minimalizovat zatékání použitého přípravku do mechanismu a dalších částí zbraně, zejména pod pažbení, apod.. Tyto přebytky ihned otírejte připraveným hadrem, který pro další ošetření zbraně, zejména její konzervaci rozhodně nepoužívejte. Pokud to je technicky možné, vyjměte občas kovové části z pažbení, odšroubujte střenky a důkladně ošetřete i tyto plochy, které se běžnou údržbou neošetří. Bývají to totiž právě tyto přechody a hrany, kde se absencí údržby žačne koroze tvořit nejdříve. Sučasně je třeba věnovat zvýšenou pozornost všem místům, kde zbraň přichází do kontaktu s rukou. Obvykle kyselý lidský pot a v horším případě i lidská nebo psí moč, jsou totiž velmi agresivní a značně podporují vznik koroze.

 
čištění kartáček
Skladování. Další velmi opomíjený a přitom velmi důležitý parametr ovlivňující stav zbraně. Pokud k transportu zbraní používáte různé nylonové nebo kožené futrály, pak není rozumné zbraně v těchto futrálech i dlouhodobě skladovat. Rovněž tak v plastových kufrech. Problém všech těchto "obalů" je zejména v tom, že jejich vnitřní polstrování je schopné nasávat vzdušnou vlhkost, vodu, ale i přebytky použitých mazacích přípravků. Pokud vlhkost důkladně nevyvětrá, což třeba u plastových kufrů není dost dobře možné, pak je to ideální prostředí pro vznik koroze na takto skladované zbrani. Až agresivně potom mohou působit zbytky přípravků, které spolu se zbytky činidel používaných při výrobě polstrování vytvoří korozi podporující koktejl. Dobré není ani nechat zbraň pověšenou u dveří, kdy bez ohledu na její mizerné zabezpečení, vznikající proudění vzduchu a časté střídání teplot a vlhkostí, také nepřidají. Správné je skladovat zbraně v k tomu určených trezorech nebo trezorových místnostech. V místnostech lze předpokládat odpovídající klima a teploty, v uzavřených trezorových skříních to může být problém. Je vhodné sejmout při skladování ze zbraní řemeny, zejména kožené, kde opět při výrobě použitá činidla mohou negativně působit v místech styku se zbraní, nehledě na vlhkost, kterou natáhli během lovu. Vůbec není na škodu stavět zbraně nikoliv na pažbu, ale hlaveň, která při aplikaci nadměrného množství prostředků odvede přebytky dolu. Ty pak nemohou zatéct do pažbení a vnitřích mechanizmů, jako v případě, kdy se zbraně staví klasicky na pažbu. Rozhodně je vhodné čas od času zbraně z trezoru vyjmout, zkontrolovat jejich stav a případně obnovit konzervaci.  

Pro ty, kteří mají své zbraně skutečně rádi a nebojí se zkusit něco jiného a obětovat trochu více času údržbě, můžeme doporučit ucelenou řadu výrobků značky Flunatec, která svůj několikaletý vývoj směřovala především ke splnění požadavků výrobce špičkových vzduchových a biatlonových zbraní Anschütz. Dnes již výrobky používá a doporučuje řada významných výrobců zbraní jako třeba Sauer, Blaser, Mauser, Sig Sauer a další.

Nabídku přípravků Flunatec, včetně zvýhodněných setů naleznete v našem e-shopu zde

Lovu Zdar! TS

Flunatec průřez sortimentem
Odkaz na stránky výrobce zde.

Prodejny

centrála společnosti

centrála společnosti

centrála, velkoobchodní sklad pro Čechy a Moravu, e-shop
Telefonkontakty viz podrobnosti...

Otevírací dobaOtevírací doba:PO-PÁ 8:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00
Více info >

Praha

maloobchodní prodejna
Praha

Praha

maloobchodní prodejna
Telefon+420 602 783 080

Otevírací dobaOtevírací doba:PO-PÁ 09:00 - 12:00 / 13:00 - 18:00
Více info >

Humpolec

maloobchodní prodejna
Humpolec

Humpolec

maloobchodní prodejna
Telefon+420 602 783 081

Otevírací dobaOtevírací doba:PO-PÁ 9:00 - 11:30 / 12:30 - 17:00
Více info >

Olomouc

maloobchodní prodejna
Olomouc

Olomouc

maloobchodní prodejna
Telefon+420 605 279 894

Otevírací dobaOtevírací doba:PO-PÁ 9:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00
Více info >

Humpolec (velkoobchod)

velkoobchodní sklad
Humpolec (velkoobchod)

Humpolec (velkoobchod)

velkoobchodní sklad
Telefon+420 731 157 140

Otevírací dobaOtevírací doba:PO-PÁ 8:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00
Více info >